strona główna Blog „O TYM CZEGO NIE WIDAĆ”
„O TYM CZEGO NIE WIDAĆ”
KOMFORT SIEDZISKA

Kupując mebel nie widzimy tego, co znajduje się wewnątrz, jednakże odgrywa to istotą rolę, ponieważ  chcielibyśmy, aby mebel służył nam nie tylko swoim fantastycznym wyglądem ,ale również jakością wnętrza jakie posiada.

Wersją najtańszą siedziska, ale zarazem niestety również najgorszą jakościowo jest wykorzystanie samej pianki. Podczas użytkowania pianka się wysiedzi i ulega zniekształceniu, co jest nie tylko wyczuwalne, ale również zauważalne.

 

pianka poliuretanowa

 

Wersja lepsza jakościowo, przedstawia się w następujący sposób, iż pod pianką znajdują się sprężyny faliste, wówczas deformacja pianki nie następuje tak szybko, jak w przypadku samej tylko pianki. Również jakość pianki tutaj jest bardzo ważna, jej gęstość i elastyczność.

sprężyna falista

Wyróżniamy takie rodzaje pianek jak: poliuretanowa pianka tapicerska T lub VP, pianka wysokoelastyczna HR ,pianka wysokoelastyczna i trudnopalna RF, pianka Tygrys – bardzo wysokoelastyczna pianka, polecana szczególnie dla alergików, viscoelastyczna pianka Memory, pianka Soft – czyli luźny wysyp z pianki szarpanej – pianka z kołderką , a mianowicie połączenie pianki VP lub HR z kołderką z szarpanej pianki , pianka typu Sandwich, czyli połączenie kilku pianek o różnej gęstości, pianka akustyczna z szarej, porowatej pianki.

 

pianka typ Sandwich

 

Pianki poliuretanowe zapisywane są w następujący sposób, np. T1828, T 2544, T 1418, T 3045, T 3543

Pierwsza litera T oznacza standardową piankę tapicerską, następnie liczba 25 mówi nam o najważniejszej rzeczy jaką jest gęstość pianki ,czyli waga metra sześciennego. Druga liczba oznacza odbojność, inaczej sztywność pianki.

Zasada jest prosta, im większa gęstość, tym lepsza jakość i wytrzymałość danej pianki tapicerskiej.
Odbojność mówi nam tylko ogólnie o twardości pianki, przede wszystkim trzeba zwracać jednak uwagę na jej gęstość.

Dlatego też, pianki typu T 1418, T 1828 oraz T 2544 wykorzystywane są raczej do produkcji mebla, na jego elementy oparciowe, podłokietniki, pianka T3045 lub T 3543 jest stosowana raczej na elementy siedziskowe. Oczywiście jest też pianką droższą, dlatego też często zwracając uwagę na cenę, wybieramy modele, które mają siedzisko wykonane przy użyciu pianki T25, ale niestety jej mała sprężystość i elastyczność powoduje często zniekształcenia siedziska, dlatego lepiej tutaj wybrać wersję troszkę droższą, co będzie skutkowało zachowaniem braku odkształceń na siedzisku na dłużej.

Tak jak pianka T25 jest zbyt miękka do wykorzystania produkcji siedziska, tak też pianka T35 może być dla niektórych zbyt twarda, dlatego głównie polecana jest do produkcji siedziska pianka T30, dla tych wszystkich niezdecydowanych, którzy wolą to coś pośrodku.

Wersja droższa siedziska to formatka typu bonell. Tak zbudowane siedzisko jest trwalsze, solidniejsze i nie zapada się w najczęściej użytkowanym miejscu. Jest to sprężyna działająca progresywnie, czyli im większy nacisk , tym większa siła oporu.
Formatka zbudowana jest ze sprężyn w kształcie klepsydry, przymocowanych od góry i od dołu do mocniejszego druta. Na górę przychodzi wykończenie formatki w postaci pianki.

Jeśli jednak pianka na górze oraz filc znajdujący się jeszcze pomiędzy pianką a sprężyna jest niskiej jakości, sprężyny mogą wydostać się na wierzch. Dlatego też, czasami stosuje się również podwójny filc, aby maksymalnie zabezpieczyć sprężyny.

 

pianka typ bonell

 

Wyróżniamy również wersję bonellu kieszeniowego.  Ta wersja siedziska jest bezpieczniejsza niż zwykła formatka bonellowa. Sprężyny w kształcie klepsydry są zapakowane w kieszonki, każda osobno, zapobiega to przemieszczaniu się sprężyn i  jest bardzo mała szansa na wydostanie się sprężyny na wierzch. Ta wersja jest też oczywiście droższa.

Podsumowując kwestię komfortu siedziska, można stwierdzić, iż przyjęte zostały takie standardy, że raczej do mebli wypoczynkowych,użytkowanych tylko do siedzenia oferuje się sprężyny typu bonell, natomiast tylko do spania sprężynę falistą z bardzo dobrej jakości pianką na górze, jednakże wybieramy po prostu to, co nam najbardziej odpowiada, w zależności od naszych upodobań.